#Nevidíš #Uslyšíš a Nadace Vodafone

10. ročník Laboratoře Nadace Vodafone 2022

Obrázek - Laboratoř Nadace Vodafone

A je to to tu! Ani my jsme se neubránili silnému vábení jednoho z vítězných projektů loňského 9. ročníku Laboratoře Nadace Vodafone, a to konkrétně studiu Kikiriki Games. Vítězové Jana a Miloš Kuklovi byli opravdu neodbytní a doslova nás přiměli k tomu, abychom se do „soutěže“ o podporu začínajících projektů se sociálním dopadem přihlásili. Za to jim chceme jménem našeho projektu „Nevidíš, uslyšíš“ opravdu upřímně poděkovat. Ale k tomu se ale ještě vrátíme.

Píše se 1. říjen 2022, kdy společně vyplňujeme přihlášku a tvoříme prezentaci o našem projektu, jež je nezbytná k zařazení do výběrového řízení, během kterého se rozhodne, zda postoupíme do první desítky těch nej. Po dlouhém úsilí a přemýšlení o tom, co ještě do přihlášky doplnit, klikáme na tlačítko „Odeslat“. Říkáme si: „Tak a teď už nemůžeme nic změnit”. Buď postoupíme, nebo ne“. Spíše jsme to viděli bledě, protože uplynulo zhruba 20 dní a žádnou zpětnou vazbu jsme nedostali. V hlavách nám probíhaly myšlenky typu: „Nevadí, nic jsme tím neztratili, za zkoušku jsme nic nedali“. V tomto konkrétním případě ale platilo, že se jedná pouze o klid před bouří.

Nastal den, přesně 24. října 2022, kdy nám do emailové schránky dorazila pošta, jejíž předmět obsahoval první slovo „Postup“. Aniž bychom dočetli celou zprávu, rozzářily se nám oči radostí. Náš projekt POSTOUPIL mezi 10 nejlepších nápadů roku! V obsahu této emailové zprávy byla, mimo jiných administrativních úkolů, také informace o tom, že dvoudenní „Bootcamp“, kterého se zúčastníme, se uskuteční ve dnech 22. a 23. listopadu 2022 v Praze. Ano, ten druhý den se rozhodne, zda postoupíme dále mezi 3-5 projektů, tedy do „Akcelerace Laboratoře Nadace Vodafone“. To by znamenalo získání podpory projektu v hodnotě 100 000 Kč a také zaručený individuální mentoring, pomocí kterého by se náš projekt posunul na velmi vysokou úroveň. Zatím ale nepředbíhejme!

Po této radostné novince jsme začali trénovat prezentaci projektu. Opravdu jsme se snažili, abychom nevynechali jediný detail, který by mohl rozhodnout o našem neúspěchu. Přestože jsme oplývali sebevědomým, spíše v našich hlavách probíhalo, že do Akcelerace nepostoupíme. Ono, lepší je počítat s horším a být nakonec mile překvapeni než si myslet, že máme vyhráno a poté být zklamáni.

No, co Vám budeme povídat. Čas se neúprosně blížil a my jsme byli stále více nervózní. Přeci jen, hlad po postupu byl opravdu veliký. Čím více se čas krátil, tím častěji jsme prezentaci nacvičovali. Bylo jasné, že nesmíme nic podcenit.

„Den D“ nastal. Dne 22. listopadu 2022 jsme s nadšením zavítali do Prahy, kde startoval již zmiňovaný dvoudenní „Bootcamp“. První den se nás ujala řada profesionálů z různých ekonomických a technologických oblastí, jako jsou například „Produkt a technologie“, „Byznys model a Strategie“ či „PR a Marketing“. Těchto stanovišť bylo celkem 8, přičemž na každém jsme se, stejně jako zakladatelé jiných projektů, střídali po 20 minutách. Tento mentoring byl pro nás obrovským přínosem, protože jsme získali mnoho rad a zkušeností k nezaplacení.

Obrázek - Laboratoř Nadace Vodafone 4 - prezentace - malý

Druhý den, 23. listopadu 2022 byl tím, kdy šlo již do tuhého. Před čtyřčlennou porotou nás čekala ostrá tříminutová prezentace našeho projektu Nevidíš, uslyšíš s tím, že po uplynutí této doby nám bude porota dalších 7 minut pokládat doplňující otázky. I když jsme cítili jemnou nervozitu, stále jsme si opakovali, že nemůžeme nic ztratit, ba naopak získat. Na seznamu prezentujících jsme byli zapsáni jako 4. v pořadí, a tak jsme bedlivě sledovali, kolikátý projekt je v danou chvíli prezentován. Když nastal náš čas, veškerá nervozita z nás opadla a s plným sebevědomým jsme se vrhli do prezentování. S tím jsme byli nakonec poměrně spokojení, čímž nám stouplo sebevědomí na doplňující otázky porotců. Měli jsme pocit z dobře odvedené práce. Po odprezentování jsme se ptali sami sebe: „Stačilo to na postup, nebo ne? No, uvidíme“. Za námi se k představení svých projektů chystalo ještě několik účastníků a my jsme netrpělivě čekali na vyhlášení vítězů. Od konce představení našeho projektu uplynula asi hodina a půl, když si nás pořadatelé soutěže pozvali, aby nám sdělili, kdo postoupil do „Akcelerace Laboratoře Nadace Vodafone“. Cítili jsme, jak se v nás opět probouzí nervozita. Ještě před tím, než zazněly názvy vítězných projektů, nám ředitel, p. Fencl, oznámil, že to budou 4 projekty.

Obrázek - Laboratoř Nadace Vodafone 2 - přípravy - malýObrázek - Laboratoř Nadace Vodafone 3 - prezentace - malýObrázek - Laboratoř Nadace Vodafone 4 - prezentace - malý

No a nyní k pár slov k tomu, jak jsme dopadli my. Bohužel se nám nepodařilo postoupit mezi zmiňovanou „elitu“. A zklamání? Naprosto žádné. Řekli jsme si, že už jen to, že jsme se dostali do výběru 10 nejlepších projektů z celkem 87 přihlášených, pro nás byl velký úspěch. A nejen to! Po ukončení vyhlášení jsme měli možnost i my konzultovat svůj projekt s porotci a řediteli Laboratoře.

Obrázek - Laboratoř Nadace Vodafone 5 - zakončení - malý

Pokud bychom to tedy měli shrnout, tak oba dny pro nás představovaly přínos k nezaplacení. Získali jsme další cenné kontakty, rady a tipy, které mohou náš projekt posunout o něco dále. Také se nám již podařilo navázat kontakt a možnou spolupráci s jedním z mentorů.

Tímto článkem chceme poděkovat, porotcům, mentorům a v neposlední řadě také organizátorům soutěže. Byl to pro nás opravdu super zážitek!

Naše obrovské díky patří také našim stávajícím partnerům, kteří nás podporují, a bez kterých bychom dnes nebyli ani tam, kde se nacházíme.

Nyní se opět vraťme na začátek. Významnou zásluhu na tom, že jsme se mohli zúčastnit těchto 2 bezvadných dnů, mají zakladatelé bezbariérového herního studia Kikiriki Games, kteří, jak bylo již zmíněno výše, nás k přihlášce „dokopali“. Moc vám za to děkujeme!

Zde se můžete podívat na video z Bootcampu 10. ročníku Laboratoře Nadace Vodafone:

Video – Bootcamp

Obrázek - naši partneři
Sdílet článek