Modré světlo

Co je vlastně modré světlo

Sluneční světlo obsahuje paprsky červeného, ​​oranžového, žlutého, zeleného a modrého světla a mnoho odstínů každé z těchto barev v závislosti na energii a vlnové délce jednotlivých paprsků (nazývané také elektromagnetické záření). Toto spektrum barevných světelných paprsků dohromady vytváří to, čemu říkáme „bílé světlo“ nebo sluneční světlo.

Aniž bychom se zabývali složitou fyzikou, existuje inverzní vztah mezi vlnovou délkou světelných paprsků a množstvím energie, kterou obsahují. Světelné paprsky, které mají relativně dlouhé vlnové délky, obsahují méně energie a paprsky s krátkými vlnovými délkami mají více energie.

Paprsky na červeném konci spektra viditelného světla mají delší vlnové délky, a proto méně energie. Paprsky na modrém konci spektra mají kratší vlnové délky a více energie.

Elektromagnetické paprsky těsně za červeným koncem spektra viditelného světla se nazývají infračervené, jsou oteplovací ale neviditelné. („Ohřívací lampy“). Ale tyto lampy také vyzařují viditelné červené světlo, aby lidé věděli, že svítí! Totéž platí pro jiné typy tepelných lamp.

Na druhém konci spektra viditelného světla se paprskům modrého světla s nejkratšími vlnovými délkami (a nejvyšší energií) někdy říká modrofialové nebo fialové světlo. To je důvod, proč se neviditelné elektromagnetické paprsky těsně za spektrem viditelného světla nazývají ultrafialové (UV) záření.

Klíčové body o modrém světle

1. Modré světlo je všude.

  • Sluneční světlo je hlavním zdrojem modrého světla a pobyt venku za denního světla je místo, kde mu nejvíce vystavujeme. Existuje však také mnoho umělých vnitřních zdrojů modrého světla.
  • Nejpozoruhodnější je, že displeje počítačů, tabletu, smartphonů a dalších digitálních zařízení vyzařují značné množství modrého světla.

2. HEV paprsky modrého světla způsobí, že obloha vypadá modře.

  • Vysokoenergetické paprsky modrého světla se při dopadu na molekuly vzduchu a vody v atmosféře rozptylují snáze než jiné paprsky viditelného světla. Vyšší stupeň rozptylu těchto paprsků způsobuje, že bezmračná obloha vypadá modře.

3. Oko není moc dobré v blokování modrého světla.

  • Prakticky celé viditelné modré světlo prochází rohovkou a čočkou a dosahuje na sítnici.

4. Vystavení modrému světlu může zvýšit riziko makulární degenerace.

  • Skutečnost, že modré světlo proniká až do sítnice (vnitřní výstelky zadní části oka), je důležitá, protože laboratorní studie ukázaly, že přílišné vystavení modrému světlu může poškodit světlo citlivé buňky v sítnici.
  • To způsobuje změny, které se podobají změnám makulární degenerace , které mohou vést k trvalé ztrátě zraku.

5. Modré světlo přispívá k digitálnímu namáhání očí.

  • Protože se modré světlo rozptyluje snadněji než jiné viditelné světlo, není tak snadno zaostřitelné. Když se díváte na počítačové obrazovky a další digitální zařízení, která vyzařují značné množství modrého světla, tento neurčitý vizuální „šum“ snižuje kontrast a může přispět k digitálnímu namáhání očí.

6. Ne všechno modré světlo je špatné.

  • Je dobře zdokumentováno, že některé expozice modrému světlu jsou nezbytné pro dobré zdraví. Výzkum ukázal, že viditelné světlo s vysokou energií zvyšuje bdělost, pomáhá paměti a kognitivním funkcím a zvyšuje náladu.

Filtry modrého světla a ochranné brýle

Možností existuje více. v případě mobilních zařízení můžete využít filtrů, ať už softwarových (aplikace) nebo hardwarových (tvrzená skla). Případně můžete použít brýle proti modrému světlu.

Sdílet článek