Apple Watch

Apple Watch

Apple Watch jsou chytré hodinky od americké společnosti “Apple”. Jsou skvělým designovým doplňkem, ale hlavně pomocníkem pro slabozraké či nevidomé lidi, kteří potřebují například zjistit, kolik je zrovna hodin, aniž by se museli podívat na displej. Nevidomí a slabozrací již mohou za pomocí vestavěné hlasové asistence “VoiceOver” hodinky bezpečně ovládat a spouštět na nich různé sportovní či ostatní aplikace. Skvěle fungují jako propojka, a to zejména s telefony od totožné firmy, tedy s iPhony, které jsou stále softwarově podporovány.

Obrázek - Apple Watch

Výhody pro zrakově handicapované

MOTIVACE K AKTIVITÁM

Hodinky dokáží motivovat i zrakově indisponované lidi, kteří mohou Apple Watch využívat k různým sportovním aktivitám. Lidé díky nim mohou sledovat své sportovní statisky a soutěžit s přáteli. Život je hned zábavnější a člověk se zároveň udržuje v kondici.

Obrázek - cvičení s Apple Watch
HLASOVÁ ASISTENCE

Díky skvěle propracované hlasové asistenci mohou nevidomí či slabozrací plnohodnotně ovládat hodinky, aniž by se dívali na jejich displej. Hodinky Vám předčítají, kde se zrovna nacházíte a upozorňují Vás na různé příchozí notifikace či zprávy. 

Obrázek - VoiceOver na Apple WatchObrázek 2 - VoiceOver na Apple Watch
OVLÁDÁNÍ GESTY

Ovládání pomocí gesty je tak jednoduché, že se není třeba vůbec dotýkat displeje. Jedná se o gesta, jako je sevření pěsti či spojení prstů. Je až neuvěřitelné, co v dnešní době chytré hodinky dokáží. Nutno podotknout, že funkce je k dispozici na Apple Watch SE, 6 a novějších.

Obrázek - gesta rukou na Apple Watch
DOKÁŽÍ ČÁSTEČNĚ NAHRADIT TELEFON

Pokud používáte iPhone, lze telefon částečně nahradit hodinkami. Například při používání navigace nemusíte telefon držet v rukách, a tak Vám jej z nich nikdo nevytrhne. Oproti tomu máte hodinky pevně na ruce, a tak se cítíte bezpečněji. To samé platí o telefonování a dalších funkcích. Je ovšem nutné mít svůj iPhone u sebe.

Obrázek - telefonování s Apple Watch
MOŽNOST NASTAVENÍ VELIKOSTI PÍSMA NA DISPLEJI

V nastavení lze zvětšit písmo, což slabozrakým lidem zásadně usnadňuje práci s hodinkami. 

Obrázek - zvětšení textu - MIN - na Apple WatchObrázek - zvětšení textu - MAX - na Apple Watch
FUNKCE ZVĚTŠENÍ

Poklepáním nebo gestem lze přiblížit či oddálit zobrazovaný objekt, text nebo jiné multimédia na displeji. V kombinaci se zvětšením písma se jedná o opravdu skvělou výhodu.

Obrázek - zvětšení obrazu na Apple Watch

Nevýhoda Apple Watch

Párování s Android telefony

Asi největší nevýhodou Apple Watch je, že je není možné spárovat s jinými telefony než s iPhony, a to proto, že párování probíhá pomocí aplikace “Watch”, která je v nich předinstalována. Na většině Apple Watch, pokud nebudou spárovány s iPhonem, nebude fungovat telefonování, příjem nebo psaní SMS a celkově synchronizace jejich ekosystému. Výjimkou jsou verze hodinek, které podporují e-SIM. Jedná o Apple Watch Series 7, Apple Watch Series 6 a Apple Watch SE – všechny v tzv. verzi Cellular. E-SIM je nicméně podporována pouze operátorem T-Mobile. Navíc, při nastavování musíte mít stejného operátora také v iPhonu a podporovaný tarif.

Dnes se oficiálně prodávají

tři verze Apple Watch. Jejich specifikace můžete vidět níže:

Obrázek - Apple Watch Series 7

Apple Watch Series 7

displej 45 mm / 41 mm
voděodolnost při plavání
vyšší odolnost proti prasknutí sklíčka
odolnost proti prachu IP6X
stále aktivní (zapnutý) RETINA displej
aplikace saturace kyslíkem
aplikace EKG
oznámení o pomalém, rychlém a nepravidelném srdečním tepu
tíšňové SOS volání
mezinárodní tísňové volání
detekce pádu
možnost mobilního připojení
rychlé nabíjení
kompas
stále aktivní výškoměr

Odkaz na produkt
Obrázek - Apple Watch SE (Speciální edice)

Apple Watch SE

displej 44 mm / 40 mm
voděodolnost při plavání
RETINA displej
– oznámení o pomalém, rychlém a nepravidelném srdečním tepu

tíšňové SOS volání
mezinárodní tísňové volání
detekce pádu
možnost mobilního připojení
kompas
stále aktivní výškoměr

Odkaz na produkt
Obrázek - Apple Watch Series 3

Apple Watch Series 3

displej 42 mm / 38 mm
voděodolnost při plavání
RETINA displej
oznámení o pomalém, rychlém a nepravidelném srdečním tepu
tíšňové SOS volání
výškoměr

Odkaz na produkt

Na trhu se samozřejmě mohou vyskytnout i mezitimní verze Apple Watch. Ovšem, společnost Apple v České republice oficiálně prodává tři výše zmíněné produkty. 

Uvedené vlastnosti výše jsou pouze ty hlavní, které konkrétní verze Apple Watch nabízí. Každá z verzí má daleko více funkcí, například zaznamenávání sportovních aktivit, přijímání textových zpráv, hovorů, zdracadlení různých aplikací z telefonu iPhone, nastavení různých grafických ciferníků, hlídání zdraví, pomoc SOS a mnoho dalších. Tyto vlastnosti jsou, vzhledem k dnešní době, brány jako samozřejmé, proto nejsou uvedeny ve výčtu výše. 

Podrobnější informace ohledně jednotlivých vlastností a funkcí naleznete na oficiálních webových stránkách společnosti “Apple”.

Níže se můžete podívat na krátká videa, jak ovládat Apple Watch gesty, tedy pomocí funkce ASSISTIVE TOUCH.

Aktivace Assistive Touch
Sdílet článek