Jihočeský kraj

Městská
knihovna Písek

Nabízí možnost využívání speciálního počítače v přízemí v čítárně, kde čtenář může k práci použít program ZoomText a speciální myš Ablenet Big Track, Trackball Mouse. Dále knihovna může čtenářům poskytnout přenosnou kamerovou lupu Maggie 5″. Samozřejmostí je pak výpůjčka audioknih a ostatních hudebních nosičů (CD, LP). V současné chvíli knihovna disponuje stovkami nosičů (audioknihy, CD, LP).

stránky knihovny

zdroj fotografie:// Honza Kolařík 

Šmidingrova knihovna Strakonice

Tato knihovna funguje místo Českých Budějovic. Májí zde k vypůjčení načtené knihy ještě na magnetofonových kazetách cca 2000 knih. Kazety jsou postupně nahrazeny knihami na CD ve formátu MP3, kterých mají celkem 6573 k vypůjčení (stejné množství jako Macanova knihovna). Nevidomým, slabozrakým tako knihovna nabízí PC stanici s programem FriendlyVox.

stránky knihovny

zdroj fotografie:// David Novák

Městská knihovna Jindřichův Hradec

Městská knihovna Jindřichův Hradec nabízí v současné době výpůjčky audioknih (cca. 2 200 zvukových knih) a hudebních nosičů (cca. 7 000 CD).

stránky knihovny

zdroj fotografie: 
https://www.firmy.cz/detail/404327-mestska-knihovna-jindrichuv-hradec-jindrichuv-hradec-ii.html

Městská
knihovna Tábor

Knihovna v Táboře nabízí audioknihy z knihovny pro nevidomé K. E. Macana v Brně (dnes celkem 1 487 audioknih na CD nebo dostupných k nahrání na flash disk: katalog ) a další audioknihy (dnes celkem 1776 CD: katalog ). Čtenáři s handicapem (ZTP a ZTP/P) u nás neplatí registrační poplatek a mohou využívat i donáškovou službu, která je zdarma.

zdroj fotografie:
https://www.firmy.cz/detail/325260-mestska-knihovna-tabor-tabor.html

stránky knihovny

Jihočeská vědecká knihovna v 
Českých Budějovicích

V rámci snahy o co největší otevření služeb i lidem se zdravotními omezeními uvedla Jihočeská vědecká knihovna s využitím dotace Ministerstva kultury do provozu technické a programové vybavení, umožňující práci uživatelů se zrakovým postižením se zvukovými i klasickými tištěnými dokumenty.
Budova knihovny na Lidické třídě je vybavena elektronickým naváděcím zařízením a v hudebním oddělení bylo vytvořeno specializované pracoviště, vybavené počítačem s dostatečně velkým monitorem (24”) a scannerem, s instalovaným programy pro zvětšování textu, práci s naskenovanými dokumenty a hlasovou syntézou (hlasovým výstupem). Na pracovišti je k dispozici rovněž kamerová lupa.
Pro návštěvníky knihovny se zrakovým handicapem je navíc k dispozici speciální knihovní fond – kolekce více než 6 000 zvukových knih, vydávaných Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K. E. Macana, půjčovat si ale mohou i další zvukové dokumenty z několikatisícové knihovní sbírky nahrávek.

Služby pro nevidomé a slabozraké uživatele naleznete zde

stránky knihovny

Městská knihovna Prachatice

Městská knihovna Prachatice nabízí v současné době výpůjčky audioknih a zvukových nosičů mluveného slova – katalog ZDE, včetně možnosti výpůjčky e-čtečky, s případnou asistencí nastavení vlastního zařízení pro čtenáře se zrakovým postižením (velikost písma, lupa, podsvícení, jas atd.). Informace o výpůjčkách e-knih ZDE.
Čtenáři, kteří jsou nositeli průkazů (ZTP a ZTP/P) neplatí roční registrační poplatek.

stránky knihovny

zdroj fotografie:
https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bstsk%C3%A1_knihovna_Prachatice

Sdílet článek