Chytré brýle Envision

Představujeme Vám chytré brýle “Envision”

Není to tak dlouho, co jsme Vám, prostřednictvím naší rubriky “Inspiruj se“, psali o Tomášovi Kadlecovi, který se v rámci společnosti Equipa podílí na testování a distribuci skvělých chytrých brýlí od společnosti Envision – Envision Glasses. Pojďme se tedy o nich dozvědět více!

Pomocí umělé inteligence jsou brýle Envision schopné převádět informace do mluveného slova. To usnadňuje zrakově handicapovaným (slabozrakým i nevidomým) dělat to, co je běžné pro lidi bez handicapu, například zpracovávat dokumenty, prohlížet cenovky v obchodech nebo rozpoznávat obličeje lidí. Brýle dokonce umožňují využívat veřejnou dopravu bez starostí, realizovat video rozhovory a mnoho dalšího. Jsou lehké a ke všem chytrým úkonům používají kameru a reproduktor.

FUNKCE

Obrázek malý - Brýle Envision

Zdroj obrázku: https://equipaid.cz/envision.php

1. Čtení textu

Brýle Vám dokážou přečíst krátké nápisy, například na autobusovém či vlakovém nádraží. Vy tak víte, na kterém nástupišti se nacházíte, do kterých dveří vstupujete nebo kterým směrem pojede metro.

2. Skenování textu

Delší články či texty umí brýle exportovat do aplikace Envision ve Vašem telefonu a Vy je tak můžete použít později.

3. Videohovory

Ano i to brýle umožňují! Osoba, které voláte vidí okolí z Vašeho pohledu a může Vám tak na dálku pomoci například s orientací, kam jít atd. Volaná osoba přijme videohovor pomocí bezplatné aplikace Envision Ally, což funguje podobně jako běžné hovory prostřednictvím aplikací Facetime či WhatsApp.

4. Popis Vašeho okolí

Brýle umí uložit snímek okolí a popsat, co se kolem Vás právě nachází. Popis je sice pouze orientační, ale k pochopení toho, co se děje okolo, stačí.

5. Rozpoznávání barev

Envision Vám také prozradí barvu toho, co se nachází uprostřed zorného pole fotoaparátu. Vy tak víte, jakou barvu má oblečení, které si chcete pořídit.

6. Rozpoznávání peněz

Brýle Envision mají v paměti více než 100 měn. Umí tak rozpoznat jejich bankovky a okamžitě vyslovit hodnoty, které představují. Primárně je v brýlích nastavena měna Vašeho regionu. Toto je velmi užitečná funkce pro cestování.

7. Hledání osob

Brýle zjistí, zda se kolem Vás nacházejí lidé. Díky tomu, že jsou schopné rozpoznávat obličeje, Vám řeknou, zda se ve Vaší přítomnosti nachází členové rodiny či přátelé. Také skenují obličeje všech lidí v zorném poli. Jakmile poznají uložený obličej, vysloví jméno dotyčného. Obličeje se ukládají prostřednictvím funkce Teach Faces v aplikaci Envision. Ta ovšem nefunguje ve veřejném prostoru.

8. Rozpoznání objektů

Brýle také skenují konkrétní objekty v okolí. Tato funkce opět vysloví název hledaného předmětu, pokud se nachází v zorném poli kamery.

9. Prozkoumání okolí

Pomocí této funkce uživatel ví, co vše se kolem něj nachází. Je to jakási kombinace dvou výše uvedených funkcí Hledání osob a Rozpoznání objektů.

TECHNICKÉ PARAMETRY

Hardware: Google Glass Enterprise Edition 2

Software: Envision – vyvinut s ohledem na dostupnost OS: Android Oreo

Jádro: Qualcomm Quad Core 1.7GHz,10nm

Wi-Fi: 802.11ac

Bluetooth

Camera: 8Mp 640×360

Zvukový výstup: Mono reproduktor

USB audio, BT audio

Baterie: 820 mAh s rychlým nabíjením

Odolnost proti vodě a prachu

APLIKACE ENVISION

Využití: Chytrý telefon

Hlavní funkce: Převod vizuální informace do řeči

Užitná hodnota: Pocit nezávislosti na ostatních osobách, široká škála neuvěřitelných možností za použití umělé inteligence.

Zde se můžete podívat na oficiální upoutávku brýlí Envision:

Video – brýle Envision

Pokud máte o Envision brýle zájem, neváhejte konaktovat p. TOMÁŠE KADLECE, zástupce společnosti Equipa:

Telefon: +420 605 389 476

Email: kadlec@zrak-pomucky.cz

Odkaz na web společnosti Equipa, distributora brýlí Envision v ČR:

equipaid.cz

Odkaz na oficiální web společnosti Envision:

letsenvision.com

DŮLEŽITÁ INFORMACE!

od 1.1.2022 byla do seznamu druhů a typů zvláštních pomůcek, na které stát poskytuje příspěvek, zařazena položka „kamera s hlasovým výstupem“. Do této kategorie patří produkty, které umí číst text v záběru kamery, rozpoznávat bankovky, obličeje atd. Můžeme sem také zařadit kamery připevněné k brýlové obroučce! Protože jsou Envision Glasses pomůckou, která splňuje výše uvedené atributy a je dražší než 10 000 Kč, může stát na tyto brýle přispět i 90 % z celkové čásky 86 990 Kč. Upozorňujeme nicméně, že stát ke každé žádosti o kompenzační pomůcku přistupuje individuálně, záleží zejména na závažnosti onemocnění daného člověka. V každém případě zde platí pravidlo, kdo nepožádá, nemá!

Zde naleznete odkaz na další informace, jak postupovat při požadavku na příspěvek na zvláštní pomůcku a formuláře:

Info a formuláře – příspěvek na zvláštní pomůcku
Sdílet článek