Chytré brýle

Chytré brýle

Co jsou chytré brýle? K čemu slouží a jak fungují, to vše nalezneš v tomto článku. Tyto brýle nejvíce uvítají osoby se zrakovým znevýhodněním, ale také ti, kteří o zrak přišli v plném rozsahu.

Co vlastně tato pomůcka dokáže?

Budoucnost ani výherní čísla v nedělní sportce vám neukáže. Za to nabídne jiné funkce.

Nedokážeš rozeznat obličej? Nevadí, brýle to za tebe zvládnou. Nevidíš na bankovky? Brýle ano a řeknou ti, o jakou hodnotu se jedná. Potřebuješ přečíst text, formuláře na úřadech, dopisy, etikety na výrobku nebo smlouvy? Pak jsi to ty, kterému mohou brýle pomoct.

Váha

Jedná se o klasické brýle, na které je uchycena mini kamera, která je velikosti palce. Váha této kamery činí pouze 22,5 g, takže nemusíte mít strach, že na brýlích bude klasická všední kamera.

Zvuk

Zvuk je reprodukován vestavěným mini HD reproduktorem. Dotykové ovládání funguje pomocí posouvání prstu (swipe control = překlad: ovládání prstem). Ovládací software je aktualizován prostřednictvím WiFi sítě.

Čtení textu

V případě že máte zařízení u sebe a podíváte se na cokoli v tištěném textu, okamžitě vám kamera začne číst text který uvidí (noviny, knihy, menu v restauraci, značky, obaly výrobků či obrazovky počítačů nebo telefonů).

Poznává osoby

Další funkcí je rozpoznávání obličejů. V praxi to znamená, že s kamerou někoho vyfotíme a uložíme si ho v přímo v zařízení pod daným jménem. Pokud to bude například někdo z rodiny a později za vámi přijde, brýle vám řeknou o koho se jedná.

ORCAM MyEye 2.0 – čtecí zařízení s hlasovým výstupem

Kamera má v sobě integrovanou diodu, tudíž není problém s využitím v místech s nižším osvětlením.
Další z funkcí je rozpoznání bankovek. Pokud budete koukat na bankovku, brýle vám sdělí, o jakou hodnotu se jedná.
Rozpoznání kreditní karty této kameře problém také nedělá.
Jako bonus pozná jednoduchá gesta rukou, jako je například mávání, či podání ruky atp.
Jednou z nevýhod tohoto pomocníka je pořizovací cena.
Více informací naleznete níže.

V České republice můžete až 90% nákladů na OrCam MyEye 2 financovat díky příspěvku z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pro více informací se obraťte na Tomáše Kadlece.

Sdílet článek