Moravskoslezský kraj

Regionální
knihovna Karviná,
příspěvková org.

V regionální knihovně Karviná nabízí pro osoby se zrakovým postižením tyto služby:
1. Nepřeberné množství audioknih od nejrůznějších českých i světových autorů (zde) 2. Možnost čtení dokumentů a knih pomocí stolní kamerové lupy (možnost zvětšení a podsvícení textu)
3. Ve fondu nabízíme i možnost zapůjčení knih v Braillovým písmem
4. Čtenáři – důchodci (i plně invalidní), držitelé průkazu TP, ZTP, ZTP/P – mají nárok na snížený registrační poplatek, který činí 70 Kč
5. Budova knihovny je uzpůsobená pro zrakové postižené, máme orientační hlasový majáček pro nevidomé, který je umístěn na budově knihovny
6. Zároveň nabízejí donáškovou službu knih po celé Karviné zdarma
7. Nevidomým, slabozrakým tako knihovna nabízí PC stanici s programem FriendlyVox.

stránky knihovny

Městka knihovna Bruntál

Městská knihovna Bruntál je veřejná městská knihovna, která poskytuje řadu služeb včetně těch, které mohou vyhovovat slabozrakým uživatelům. Knihovna disponuje velkou škálou audio knih (2700 ks). Služby také využívají starší čtenáři, kteří mají problém se zrakem. Zároveň máji k dispozici ve studovně na ukázku knihy s Braillovým písmem. Hodně populární je půjčování e- knih k tomu vám zároveň zapůjčí i čtečku ve které si můžete přizpůsobit velikost písma. Můžete si dokonce zapůjčit i dioptrické brýle.
V knihovně také nalezení fond knih zabývajících se poruchami zraku. Knihovna se snaží přizpůsobit i slabozrakým, a tak jejich web dostal nový kabát, aby byl čitelný a přehledný pro návštěvníky.

zdroj fotografir: 
https://www.databazeknih.cz/knihovny/mestska-knihovna-bruntal-61

stránky knihovny

Knihovna města Ostrava

Zvuková knihovna
Knihovna města Ostravy se snaží vycházet vstříc všem čtenářům s handicapem. Od roku 1976 zde funguje Zvuková knihovna pro nevidomé a slabozraké, kde si mohou nejen ostravští čtenáři vybrat z více než 7000 zvukových knih. Knihovna je vybavena počítačem se zvukovým výstupem a klávesnicí pro handicapované uživatele. Čtenářům je dále k dispozici elektronická lupa s osvětlením. Zároveň je zde možnost si v knihovně vyzkoušet celou řadu kompenzačních pomůcek či si zahrát společenské hry pro nevidomé.

stránky knihovny
Knihovna Petra Bezruče v Opavě, příspěvková organizace

Knihovna
Petra Bezruče
v Opavě, příspěvková organizace

Knihovna Petra Bezruče v Opavě poskytuje v rámci oddělení mediatéka nevidomým či slabozrakým uživatelům možnost vybrat si z fondu audioknih čítající téměř 3600 titulů. Registrace i výpůjčky jsou poskytovány zdarma po doložení ZTP/P průkazu. Konkrétní PC stanice internetové studovny jsou vybaveny softwarovým rozšířením ChromeVox, které uživatelům může sloužit jako předčítač webového obsahu.

zdroj fotografir:
https://www.opava-city.cz/cz/nabidka-temat/kultura/kulturni-organizace-mesta/seznam-organizaci/knihovna-petra-bezruce-opave.html

stránky knihovny
Sdílet článek